frezowanie kominów
Kompleksowe usługi kominiarskie i kominowe
Jakieś wątpliwości? Zadzwoń!
692 936 076

Uszczelnianie kominów

Uszczelnianie kominów, to nic innego jak czynności naprawcze, polegające na przywróceniu jego pełnej sprawności – szczelności oraz prawidłowego odprowadzania dymu i właściwego ciągu. Aby uzupełnić powstałe szczeliny, pęknięcia i ubytki stosuje się kilka niezawodnych metod, z których każda posiada swoje zalety, oraz różni się zróżnicowaną trwałością. Uszczelnienie przewodu kominowego powinno się zlecić profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie, także narzędzia, niezbędne do prawidłowej i trwałej naprawy komina.

Niszczenie przewodu kominowego jest procesem naturalnym, który dotknie każdy komin prędzej lub później. Trudne warunki jakie panują w jego wnętrzu, czyli gwałtowne zmiany temperatury, a także duża rola warunków atmosferycznych, jak np. opady deszczu dostające się do komina mogą doprowadzić do pojawienia się pęknięć, co prowadzi do jego nieszczelności. W przypadku takiej sytuacji niezbędne będzie jego uszczelnienie.

Uszczelnianie kominów – dlaczego jest takie ważne?

Uszczelnianie kominów to jedna z najważniejszych czynności, jaka powinna być wykonywana w celu zachowania jego prawidłowego funkcjonowania. Zadaniem przewodów kominowych jest odprowadzanie spalin, czyli gazów jakie powstają w wyniku spalania. W związku z tym jedną z najważniejszych cech kominów jest ich szczelność. Jej brak niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Może to być utrata ciągu, co przekłada się na utrudnione spalanie paliwa, a w efekcie do zdecydowanie mniejszej wydajności ogrzewania. Jednakże jedną z najgroźniejszych jest przedostawanie się dymu do pomieszczeń mieszkalnych. Może to doprowadzić do tragedii, dlatego jeżeli któryś z domowników poczuje w mieszkaniu nieprzyjemny zapach, należy natychmiast zgłosić to profesjonalnemu kominiarzowi, który przeprowadzi oględziny stanu technicznego przewodu kominowego.

Metody uszczelniania kominów – czym się charakteryzują?

Wyróżnia się kilka metod, wykorzystywanych do uszczelnienia przewodów kominowych. Ich zastosowanie zależy przede wszystkim od skali zniszczeń przewodu kominowego, możliwości zastosowania oraz budowy przewodu. Czynnikiem determinującym do wyboru rodzaju uszczelnienia komina są także wymagania klienta oraz środki, jakie może on przeznaczyć na naprawę – każda z metod charakteryzuje się zróżnicowaną trwałością, a co za tym idzie również ceną.

  • Szlamowanie kominówSzlamowanie przewodów kominowych jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych metod do uszczelnienia kominów. Uwarunkowane jest to względną prostotą wykonania czynności, szybkością jej wykonania, a także stosunkowo niskimi kosztami i niewielką inwazyjnością podczas prac. Szlamowanie komina polega na powlekaniu wewnętrznych ścianek przewodu kominowego niezwykle trwałą i odporną na wysoką temperaturę, silikatową masą uszczelniającą SKD, która wykazuje wysokie właściwości odpornościowe również na ścieranie, z wykorzystaniem do tego celu specjalnych urządzeń,Wykorzystywana przez nas masa silikatowa SKD posiada wszystkie obowiązkowe atesty i certyfikaty, dzięki czemu jest dopuszczona do stosowania w całej Unii Europejskiej. Jest to masa najwyższej jakości wyróżniająca się wieloma pozytywnymi cechami, dzięki którym stała się tak niezwykle popularna i chętnie wykorzystywana.
  • Frezowanie kominówFrezowanie przewodu kominowego to jedna z najnowocześniejszych metod, która nie ingeruje w konstrukcję komina. Jej zastosowanie przynosi jednocześnie dwie korzyści – uszczelnienie przewodu kominowego oraz bezinwazyjne powiększenie jego średnicy. Zastosowanie frezowania możliwe jest jedynie z użyciem specjalistycznego sprzętu. Działający we wnętrzu komina frez, pozbywa się zalegającej na jego ścianach sadzy oraz materiału, dzięki czemu właściwości odprowadzające spaliny komina ulegają znacznej poprawie, a powstałe nieszczelności zostają uzupełnione.
  • Montaż wkładów kominowychZamontowanie wkładu kominowego w nieszczelnym kominie to najtrwalsza z dostępnych metod. Jest to znakomite rozwiązanie, zwłaszcza dla starych przewodów. Wykorzystywane do tego celu są metalowe lub ceramiczne wkłady, które posiadają właściwości żaroodporne i kwasoodporne. Uszczelnienie kominów za ich pomocą polega na wsunięciu wkładów do przewodu, na całą jego długość. Ze względu na zróżnicowane kształty wkładów kominowych, można je zastosować z powodzeniem w każdym, nieszczelnym przewodzie. Metoda ta wyróżnia się wieloletnią trwałością – w zależności od zastosowanego wkładu nawet do kilkudziesięciu lat. Wiąże się to również z kosztownością tejże metody.

YWRkPTgwMHg4MDB4ZmZmZmZm_src_103811-skd_schiedel masa uszczelniająca SKD

Uszczelnianie kominów dla Ciebie

Przedstawione metody to jedne z najpopularniejszych i najefektywniejszych sposobów uszczelniania kominów, a jednocześnie korzystne finansowo oraz nie naruszające konstrukcji komina. Wybór właściwej metody określi profesjonalny kominiarz podczas zleconego przeglądu. Zapraszamy do współpracy.

Oferujemy uszczelnianie kominów w woj. dolnośląskim, woj. wielkopolskim, woj. śląskim, często pracujemy w miastach takich jak: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, Głogów, Świdnica, Bolesławiec, Oleśnica, Oława, Zgorzelec, Ostrów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań, Wałbrzych, Nysa, Opole, Sieradz, Katowice, Częstochowa, Łódź, Konin, Kalisz, Kępno, Głogów, Kluczbork.

Aby określić stan nieszczelności i sprawdzić jakie sposoby naprawcze będą odpowiednie dla naszego komin, należy najpierw zlecić przegląd kominiarski.


Cena uszczelniania od
180 zł
metr bieżący

uszczelnianie kominów

Tomasz Czarnik
mistrz kominiarski