frezowanie kominów
Kompleksowe usługi kominiarskie i kominowe
Jakieś wątpliwości? Zadzwoń!
692 936 076

Jak często przeprowadzać przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski z wielu względów jest niezwykle ważną czynnością. W końcu komin jest głównym elementem systemu ogrzewania. To on odpowiada za prawidłowe odprowadzanie spalin. Regularne wizyty kominiarza pozwalają na bieżąco określić jego stan, a także na jego okresowe czyszczenie. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do poważnych i niebezpiecznych konsekwencji. Aby mieć pewność, i poczucie bezpieczeństwa, że nasz komin jest w dobrej kondycji, należy co pewien czas wykonać przegląd kominiarski. Ponadto powinna wykonać go doświadczona osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Jak często przeprowadzać przeglądy kominiarskie? O tym poniżej.

Jak wygląda przegląd kominiarski?

Zaczniemy od tego na czym polega przegląd kominiarski. Przegląd kominiarski to przeprowadzenie szeregu czynności mających na celu wyczyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych. Wykonuje się je będąc na dachu, za pomocą odpowiednich, specjalistycznych narzędzi kominiarskich. Ponadto, podczas czyszczenia oraz sprawdzania drożności kominów, dokonuje się również kompleksowej oceny stanu technicznego komina. Ostatnim elementem przeglądu kominiarskiego, pod warunkiem że wcześniej sprawdzone elementy nie wykazują żadnych nieprawidłowości oraz oznak złego stanu technicznego, jest sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania urządzeń grzewczych podłączonych do kominów.

Przeglądy kominiarskie pozwalają zachować najwyższą efektywność grzewczą budynków. Udrożniony i czysty komin we właściwy sposób odprowadza spaliny, a także zapewnia prawidłowy ciąg. W dodatku regularne wizyty kominiarza pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych nieszczelności w przewodzie kominowym, oraz zalecenie niezbędnego remontu komina. Wczesne zdiagnozowanie naruszenia jego konstrukcji ma tutaj kluczowe znaczenie – przecież chodzi o bezpieczeństwo i życie domowników. Skoro mowa już o bezpieczeństwie, podczas przeglądu kominiarskiego usuwane są również wszelkie osady na ściankach kominów spalinowych, w tym smoła, która po nagrzaniu wydziela niebezpieczne opary, mogące się zapalić i doprowadzić do pożaru.

Jeśli chodzi o kominy wentylacyjne, w trakcie ich przeglądu usuwane są z nich pajęczyny oraz ptasie gniazda – wszystko to co może zaburzyć prawidłowa cyrkulacje powietrza.

Przegląd kominiarski – jak często?

Wiemy już, że przegląd kominiarski jest bardzo ważną czynnością, która może wyeliminować potencjalne niebezpieczeństwo, a nawet zagrożenie życia. Jak często zatem przeprowadzać przegląd kominiarski, aby utrzymać komin w jak najlepszym stanie?

Odstępy czasowe, w jakich należy wykonać przegląd kominiarski są określone przepisami prawnymi. O obowiązkowym ich przeprowadzeniu mówi ustawa budowlana z 1994 roku, która nakazuje coroczne wykonywanie przeglądu kominowego w budynkach mieszkalnych. Natomiast dla budynków o powierzchni przekraczającej 2000 m² koniecznie jest wykonanie przeglądu kominiarskiego dwa razy w roku – po okresie grzewczym, czyli do 31 maja, a także na początku okresu grzewczego – do 31 listopada.

Niestety sam przegląd i ocena stanu technicznego komina nie wystarczy. Niezbędne jest również udrożnienie i wyczyszczenie przewodów spalinowych oraz wentylacyjnych. Jak nakazują przepisy przeciwpożarowe czyszczenie powinno obywać się:

  • co 3 miesiące, w przypadku przewodów kominowych, do których podłączone są kotły zasilane paliwami stałymi
  • co pół roku, w przypadku kominów, do których podłączone są paleniska opalane paliwem płynnym i gazowym
  • 1 raz w roku, w przypadku przewodów wentylacyjnych

Przegląd kominiarski nie powinien być traktowany tylko jako formalność. Należy postrzegać go jako zapewnienie bezpieczeństwa sobie, oraz swoim bliskim. Brak regularnych wizyt kominiarskich może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, a w razie wybuchu pożaru, w wyniku zapalenia się zalegających sadzy, ubezpieczyciel nie wypłaci nam należnego odszkodowania.

Czy przewidziane są kary za brak przeglądu kominiarskiego?

Mimo iż przegląd kominiarski jest czynnością obowiązkową, regulowaną odpowiednimi przepisami prawnymi, to nie przewidziano żadnych kar finansowych za brak jego przeprowadzenia. Jednakże ”za karę” można uznać konsekwencje jakie mogą nas spotkać w wyniku zaniedbania kontrolowania stanu przewodu kominowego, a w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci nam żadnych pieniędzy, o czym wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie. Warto zatem regularnie wykonywać przegląd kominiarski. Nie kosztuje to nas wiele, a pozwala unikać nieszczęść, nieprzyjemności i wielu problemów.

Przegląd kominiarski na najwyższym poziomie – tylko sprawdzony kominiarz!

Przegląd kominiarski odpowiada za nasze bezpieczeństwo, a nawet i życie. Warto zatem, aby był on wykonany przez doświadczonego profesjonalistę. Jak rozpoznać taką osobę? Można poszukać opinii na jego temat oraz poprosić o pokazanie odpowiednich kwalifikacji – w tym dyplomu mistrzowskiego. Czynności te mogą być czasochłonne, ale w sytuacji gdy w grę wchodzi tak wysoka stawka, warto się poświęcić.

Aby jednak zaoszczędzić Państwu zachodu i straty czasu, oferujemy swoje usługi. Jako profesjonalna firma kominiarska z wszelkimi, odpowiednimi kwalifikacjami oraz wieloletnim doświadczeniem przeprowadzimy kompleksowy i rzetelny przegląd kominiarski na najwyższym poziomie. Dokładnie ocenimy stan komina, a także należycie go udrożnimy i wyczyścimy. Zapraszamy do kontaktu!