frezowanie kominów
Kompleksowe usługi kominiarskie i kominowe
Jakieś wątpliwości? Zadzwoń!
692 936 076

Montaż kominów

Komin stanowi integralną część każdego domu oraz każdej instalacji grzewczej. Bez niego ogrzewanie byłoby niemożliwe. Komin odpowiada za odprowadzanie spalin, ale również może pełnić funkcje wentylacyjną. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, tradycyjne kominy murowane z cegły powoli odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce zastępują kominy systemowe, które posiadają miano rewolucyjnego rozwiązania. Dlaczego tak jest? Montaż kominów systemowych jest niezwykle prosty, zajmuje on zdecydowanie mniej miejsca, a także wyróżnia się wysoka szczelnością i właściwościami odpornościowymi.

Kominy systemowe – co to takiego?

Skoro montaż kominów systemowych jest coraz częściej wykonywaną czynnością i zdobywa przewagę nad tradycyjnym murowaniem komina z cegły, warto wyjaśnić czym tak naprawdę są kominy systemowe.

Kominy systemowe to gotowe zestawy elementów, potrzebnych do prawidłowego i szczelnego zbudowania przewodu kominowego. Kominy systemowe składają się z wkładów – czyli rur spalinowych, dymowych i wentylacyjnych wykonanych ze stali lub ze stali i polipropylenu oraz ceramiki, a także prefabrykatów do ich zabudowania. Wkłady wykonane są z materiałów, które wyróżniają się odpowiednimi właściwościami, które umożliwiają ich zastosowanie w trudnych warunkach:

  • rury ceramiczne – posiadają właściwości kwasoodporne i przeznaczone są do pracy w obecności spalin o temperaturze od 60°C do 600°C, na które udzielana jest gwarancja nawet do 30 lat
  • rury stalowe – to systemy powietrzno-spalinowe o średnicy od 1000 do 1400mm. Przeznaczone są do pracy wraz z kotłami gazowymi kondensacyjnymi, a także z zamkniętą komorą spalania. Wkłady niskotemperaturowe przeznaczone są do pracy w obecności spalin o temperaturze do 200°C, natomiast wkłady wysokotemperaturowe ze stali żaroodpornej nawet do 600°C. Rury stalowe tworzą również tzw. kominy dwuścienne. Posiadają one rurę osłonową wykonaną z materiału odpornego na warunki atmosferyczne, dzięki czemu można je z powodzeniem zamontować na zewnątrz – bez zabudowywania prefabrykatami. Na rury stalowe producenci udzielają 10-letniej gwarancji.

Montaż kominów systemowych

Technika grzewcza nieustannie ewoluuje. Wraz z coraz częstszym wykorzystywaniem kotłów gazowych i olejowych pojawiało się coraz więcej problemów z tradycyjnymi kominami. Spaliny z kotłów zasilanych gazem bądź olejem posiadają dużą ilość pary wodnej i stosunkowo niską temperaturę, co prowadzi do jej skraplania się w przewodzie kominowym. Nadmierna wilgoć oraz obecność agresywnych substancji działa niszcząco na cegłę, w efekcie czego na kominie pojawiają się ciemne plamy, które są efektem przemoknięcia ścian z powodu gromadzonej się skroplonej pary wodnej.

Montaż kominów systemowych jest rozwiązaniem tego typu problemów. Ich elementy wytwarzane są, aby uchronić przed wystąpieniem podobnych objawów. Ponadto kominy systemowe mają przewagę nad tymi tradycyjnymi, dzięki szybkości montażu, większej szczelności – za sprawą idealnie dopasowanych do siebie elementów, zajmowaniu przez nie zdecydowanie mniej miejsca oraz stosunkowo niewielkiej wagi.

Dopasowanie systemów kominowych

Niezwykle istotne jest odpowiednie dopasowanie systemów kominowych. Ich dobór następuje w oparciu o ich przeznaczenie (komin spalinowy, dymowy lub wentylacyjny) oraz o urządzenie grzewcze. Należy również uwzględnić średnicę odpowiednią do warunków pracy komina, a także wysokość budynku.

Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie prawidłowego dobory systemów kominowych. Przeprowadzimy oględziny, na podstawie których pomożemy dokonać właściwego wyboru.

Montaż kominów systemowych – nasza specjalność

Montaż kominów systemowych jest czynnością bardzo prostą. Powinno się go przeprowadzać w momencie gdy wymurowane są zewnętrzne i wewnętrzne ściany nośne budynku. Montaż komina musi być wykonany w miejscu zgodnym z projektem, ponieważ bezpośrednio pod nim musi znajdować się fundament, który przygotowywany jest razem z fundamentami budynku:

  • pierwszym krokiem jest ustawienie cokołu komina na warstwie izolacyjnej oraz jego wypoziomowanie
  • następnym krokiem jest ustawianie kolejnych gotowych prefabrykatów oraz umieszczenie elementu odprowadzającego skropliny
  • prawidłową kolejnością jest umieszczenie w prefabrykacie najpierw izolacji z wełny mineralnej (jeśli jest to wymagane) a następnie wkładu rurowego
  • poszczególne elementy wkładów muszą być ze sobą starannie i szczelnie połączone za pomocą kitu żaroodpornego
  • na odpowiedniej wysokości, przewidzianej w projekcie, montuje się również rurę przyłączeniową
  • układanie prefabrykatów jest kontynuowane, aż do osiągnięcia pełnej wysokości komina

Montaż kominów systemowych stalowych – bez zabudowy na zewnątrz budynku, odbywa się w podobny sposób. Również i tutaj poszczególne elementy rur łączone są ze sobą z zachowaniem najwyższej staranności i szczelności. Całość przymocowana jest do budynku za pomocą specjalnych stalowych uchwytów. Zastosowanie takiego rozwiązania może stanowić również ciekawy design, podkreślający nowoczesny styl budynku.

UWAGA! Montaż kominów systemowych powinien bezwzględnie odbywać się z zachowaniem odstępu, przynajmniej 2 cm od ściany.

Montaż kominów systemowych jest jedną ze specjalności naszej firmy. Jesteśmy autoryzowanym oraz uprawnionym instalatorem systemów kominowych jednościennych i dwusćiennych o średnicy od 60 do 1000 mm. Znajdują one szerokie zastosowanie, między innymi do odprowadzania spalin z kotłów grzewczych zasilanych różnorodnymi paliwami, a także w systemach wentylacji podciśnieniowych i nadciśnieniowych, w tym w instalacji technologicznych, jak np. agregatach prądotwórczych, kotłowniach czy w suszarniach.

Nasza wiedza i doświadczenie pozwoli na prawidłowy i szczelny montaż systemu kominowego, co jest gwarancją jego prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania przez długie lata. Zapraszamy do kontaktu.

Oferujemy montaż kominów w woj. dolnośląskim, woj. wielkopolskim, woj. śląskim, często pracujemy w miastach takich jak: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, Głogów, Świdnica, Bolesławiec, Oleśnica, Oława, Zgorzelec, Ostrów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań, Wałbrzych, Nysa, Opole, Sieradz, Katowice, Częstochowa, Łódź, Konin, Kalisz, Kępno, Głogów, Kluczbork.

Kominy stalowe: montaż – Wrocław

Instalujemy wysokiej jakości kominy stalowe. Montaż we Wrocławiu, czy też w innych miejscowościach, przeprowadzamy z uwzględnieniem typu urządzenia grzewczego, a także rodzaju paliwa, używanego do jego zasilania. Stosowane przez nas kominy stalowe pochodzą wyłącznie od renomowanych producentów systemów kominowych, dlatego wykonywane przez nas instalacje kominowe odznaczają się perfekcyjną szczelnością oraz długą żywotnością. W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do skontaktowania się z nami!

Kominy stalowe: montaż – Opole

Oferujemy trwałe i odporne na korozję kominy stalowe. Wykonujemy ich montaż w Opolu, a także w innych miejscowościach. Przed przystąpieniem do robót montażowych przeprowadzamy oględziny istniejących przewodów kominowych, a w przypadku nowej budowy – konstrukcji budynku, w którym będziemy instalować system kominowy. W razie potrzeby przeprowadzamy frezowanie komina. Zapewniamy należyte dopasowanie stalowego komina do wymogów konkretnego typu ogrzewania. Montujemy kominy z wysokiej klasy stali szlachetnej, odpornej m.in. na destrukcyjny wpływ mokrych spalin. Zapraszamy do nawiązania z nami współpracy!

Kominy stalowe: montaż – Legnica

Montaż kominów stalowych w Legnicy, a także w innych miejscowościach, to jedna z naszych podstawowych usług. Specjalizujemy się w instalacji stalowych kominów wewnętrznych oraz zewnętrznych, które zaopatrzone są również w niezbędną izolację. Wykonujemy montaż stalowych systemów kominowych na zlecenie klientów prywatnych oraz komercyjnych. W przypadku zainteresowania naszą ofertą zapraszamy do skontaktowania się z nami!


montaż kominów

Tomasz Czarnik
mistrz kominiarski