Wkład kominowy chroni konstrukcję komina przed szkodliwym działaniem agresywnych substancji powstałych w procesie spalania. Dostępnych jest wiele rodzajów tych elementów instalacji spalinowych i dymowych. Za jedne z najlepszych uznaje się elastyczne wkłady kominowe. W artykule wyjaśniamy, z czego wynika ich popularność.
Typowe wkłady kominowe skonstruowane są z połączonych ze sobą gładkich rur – stalowych lub ceramicznych. Budowa elastycznego wkładu kominowego jest inna – wyróżnia się karbowaną powierzchnią. To właśnie ta cecha powoduje, że elementy te mogą być swobodnie zginane, co pozwala z łatwością przystosować je do kształtu instalacji. Dzięki temu nie zachodzi konieczność rozkuwania ścian komina.
Jako specjaliści od instalacji elastycznych wkładów kominowych w Legnicy stosujemy produkty wykonane z taśm kwasoodpornych, cechujące się świetnymi parametrami wytrzymałościowymi. Zastosowane połączenia kielichowe z gwintowanych złączek gwarantują natomiast doskonałą szczelność. Największą zaletą elastycznych wkładów kominowych są bezsprzecznie ich właściwości plastyczne – sprawdzają się doskonale w przypadku kominów z krzywiznami i odchyleniami.
Łatwość montażu i szeroki zakres średnic (od 80 do 300 mm) przekłada się na szerokie zastosowanie elastycznych wkładów kominowych. Można z powodzeniem instalować je w kotłach grzewczych zasilanych takim opałem jak drewno, miał, gaz ziemny, ropa naftowa czy ekogroszek.
Ze względu na swoją elastyczność elementy te wykorzystywane są głównie w starym budownictwie – przewodach dymowych bardzo krętych czy krzywych. Nie ma jednak powodu, by nie używać ich też w nowych budynkach. To dobry wybór również w przypadku komina wolnostojącego.