frezowanie kominów
Kompleksowe usługi kominiarskie i kominowe
Jakieś wątpliwości? Zadzwoń!
692 936 076

Elastyczne wkłady kominowe

Murowany komin, do którego będzie podłączony kocioł gazowy lub olejowy, należy wyposażyć od wewnątrz we wkład kominowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego do czego służą te elementy i na czym właściwie polega zakładanie wkładów. Jeśli jednak jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, z pewnością musisz się zajmować właściwym ogrzaniem budynku, a co za tym idzie ten poradnik jest dla Ciebie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o elastycznych wkładach kominowych!

Co to jest wkład kominowy i do czego służy?

Wkłady kominowe są niezwykle ważnym elementem instalacji spalinowych oraz dymowych. Ze względu na materiały zastosowane w produkcji, wkłady posiadają swoje specyficzne właściwości, ale zawsze pełnią tę samą funkcję.

W procesie spalania, oprócz dwutlenku węgla powstaje również para wodna, która miesza się z tlenkami azotu obecnymi w powietrzu, a następnie skrapla. Dochodzi wówczas do silnego zawilgocenia komina rozcieńczonym kwasem azotowym i azotawym. Żrące właściwości obu tych substancji oraz zbyt duża wilgoć są przyczyną korozji cegły oraz zaprawy murarskiej. W efekcie następuje bardzo szybkie niszczenie komina.

Wkład kominowy skutecznie uniemożliwia kontakt agresywnych substancji ze ścianami komina. Jego najważniejszą rolą jest odprowadzanie spalin z kotła. Z uwagi na to, że wkład kominowy ma z nimi bezpośredni kontakt, powinien być odpowiednio dopasowany i kompatybilny z całym systemem ogrzewania. Prawidłowo zamontowany, zapewnia szczelność instalacji grzewczej i bezpieczeństwo jej użytkowania.

Najpopularniejsze wkłady kominowe zbudowane są ze szczelnie połączonych ze sobą stalowych lub ceramicznych rur.

Jak dobrać odpowiedni wkład do komina?

W trakcie montowania wkładu kominowego do gotowego już przewodu, trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość i przekrój. Wyróżniamy wkłady kominowe o trzech typach przekroju:

 • owalny wkład kominowy, który sprawdzi się w przewodzie kominowym o kwadratowym przekroju,
 • okrągły wkład kominowy, który nadaje się do przewodu kominowego o przekroju prostokątnym,
 • prostokątny wkład kominowy pasuje z kolei do kominów, w których nie sprawdzają się owalne i okrągłe odpowiedniki, jest znacznie lepiej dopasowany do kształtu przewodu, a tym samym sprawdza się w kominach o małym przekroju,
 • elastyczny wkład kominowy wykorzystuje się najczęściej w instalacjach grzewczych zamontowanych w starych domach, w których przewody dymowe są zazwyczaj krzywe i bardzo kręte.

Elastyczne wkłady kominowe

Elastyczne wkłady kominowe wykorzystuje się do zabezpieczania starych  i krzywych kominów przed agresywnym wpływem spalin. Charakteryzują się one przede wszystkim olbrzymią elastycznością, co stanowi ich główną zaletę. Dzięki temu zapewniają łatwość utworzenia uskoków tam, gdzie podczas montażu standardowych wkładów trzeba rozkuwać ścianę komina.

Niemieckie elastyczne wkłady kominowe produkowane są z taśm kwasoodpornych, a połączenia kielichowe w tych elementach wykonane jest za pomocą specjalnych gwintowanych złączek zapewniających pełną szczelność.

Najważniejsze, poza plastycznością, zalety wkładów elastycznych to:

 • łatwość montażu,
 • szereg dostępnych akcesoriów,
 • duży zakres średnic od 80 do 300 mm
 • możliwość zastosowania wkładu nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach.

Elastyczne wkłady kominowe mogą być stosowane do wszystkich typów kotłów grzewczych, które wykorzystują jako opał:

 • gaz ziemny i ropę naftową,
 • drewno,
 • węgiel kamienny,
 • miał,
 • ekogroszek,

Ze względu na bardzo wysokie charakterystyki sztywności, elastyczne wkłady kominowe można z powodzeniem wykorzystać do budowy kominów wolnostojących.

Jak zainstalować wkład kominowy?

Wkład kominowy ze stali można zainstalować w istniejącym kominie murowanym, jeśli pozwalają na to jego wymiary. Proces ten nazywany jest koszulkowaniem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, montaż wkładu do komina murowanego jest możliwy wyłącznie w kominach o przekroju minimalnym 14 x 14 cm, gdyż średnica najmniejszego przewodu dymowego o okrągłym przekroju nie może być mniejsza niż 15 cm.

Dobra jakość za rozsądną cenę

Profesjonalne elastyczne wkłady kominowe dostępne w naszym sklepie są za każdym razem wykonywane na indywidualne zamówienie klienta. Oferujemy wkłady kominowe najwyższej jakości w konkurencyjnych cenach. Maksymalne wymiary wkładów dostępne w naszej ofercie to długość do 60 mb oraz obwód przewodu kominowego do 1800 mm.

Gwarantujemy niezwykle plastyczne, kwasoodporne i trwałe w użytkowaniu wkłady kominowe, które zapewniają bezpieczną i efektywną pracę systemu grzewczego na długie lata. Wszystkie nasze produkty posiadają aprobatę techniczną Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie.

Zadzwoń lub napisz jeśli masz pytania albo wątpliwości dotyczące doboru odpowiedniego wkładu do komina. Nasi specjaliści służą pomocą zarówno na etapie planowania inwestycji, jak i w trakcie zakupów.

Elastyczne wkłady kominowe: Wrocław, Legnica, Ostrów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań, Wałbrzych, Nysa, Opole, Sieradz, Katowice, Częstochowa, Łódź, Konin, Kalisz, Kępno, Głogów, Kluczbork, woj. dolnośląskie, woj. śląskie, woj wielkopolskie,


montaż kominów

Tomasz Czarnik
mistrz kominiarski