frezowanie kominów
Kompleksowe usługi kominiarskie i kominowe
Jakieś wątpliwości? Zadzwoń!
692 936 076

Plamy na kominie

Skąd się biorą plamy na kominie? Istnieją trzy przyczyny powstawania mało estetycznych wysięków na kominach zwanych potocznie plamami na kominie.

  • brak rozwiązań systemowych w kominie

W takiej sytuacji dochodzi do przecieków od wewnętrznej strony komina na wysokości znajdującej się powyżej poziomu dachu. Z czego to wynika? Ta część konstrukcji komina nie posiada żadnego ocieplenia dlatego napływ spalin wraz z gorącą parą wodną, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, może powodować szybkie wychłodzenie, a następnie kondensację pary, która w efekcie wnika głęboko w cegłę i wówczas powstają plamy na kominie.

W celu rozwiązania tego problemu należy przebudować komin. Wiąże się to z montażem kompletnego systemu kominowego z przeznaczeniem dla konkretnego rodzaju opału. Za pomocą tej nowoczesnej technologii następuje odprowadzenie skroplin do kanalizacji.

  • palenie w piecu nie suszonym opałem

Stosowanie wilgotnego opału jest niekorzystne z wielu względów. Nie dość, że taki opał posiada obniżoną kaloryczność, to jednocześnie stanowi zagrożenie dla systemu grzewczego. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku kominów wykonanych w starej technologii, które nie mają technicznej możliwości odprowadzania skroplonej pary wodnej.

Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie dobrej jakości opału, a w perspektywie czasu montaż ceramicznego lub stalowego systemu kominowego.

  • nieprawidłowe spalanie paliwa stałego

W wyniku nieprawidłowego procesu spalania dochodzi do “smołowania się” przewodu kominowego. Tego typu plamy na kominie zwiastują kłopoty i stanowią najczęściej zapowiedź rychłego wyłączenia komina z eksploatacji.

Nieprawidłowy proces spalania jest z reguły spowodowany niewłaściwą eksploatacją urządzenia na paliwo stałe lub też stosowaniem źle dobranego paliwa. W efekcie dochodzi do odkładania się po wewnętrznej stronie komina mokrego kondensatu. Jest to produkt przypominający klasyczną smołę o dużej zawartości wody i konsystencji gęstej farby. Wnika w ścianki komina prowadząc do zawilgocenia, a w konsekwencji do osłabienie konstrukcji komina i jego właściwości użytkowych.

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie obowiązku usuwania zanieczyszczeń z dymowych przewodów kominowych, należy czyścić przewody dymne i usuwać plamy na kominie minimum 4 razy w ciągu roku. Z technicznego punktu widzenia jest to praktycznie niemożliwe.

Jak usuwać plamy na kominie w postaci smoły?

Usuwanie plam na kominie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Warto przy tym pamiętać, że kominiarz przeprowadzający okresowe czyszczenie nie może brać na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek następstwa nieprawidłowej eksploatacji.

Czyszczenie zasmołowanego przewodu kominowego, które tradycyjnie przeprowadza się za pomocą szczotek kominiarskich, jest z reguły mało skuteczne i nie przynosi długofalowych rezultatów.

Dlaczego plamy na kominie tak trudno usunąć?

Klasyczna metoda czyszczenia nie ogranicza, ani tym bardziej nie likwiduje samego zjawiska smołowania. Nie usuwa też produktu spalania. Smoła, która konsekwentnie odkłada się w przewodzie kominowym przez długi czas to nie tylko mało estetyczne plamy na kominie.  To również ogromne zagrożenie pożarowe.

Oczyszczenie przewodu kominowego za pomocą kominiarskich szczotek jest skuteczne tylko pod  pewnymi warunkami, tj.

  • nieprawidłowy proces spalania występuje rzadko,
  • destrukcja komina nie zaawansowana,
  • produkt spalania jest wystarczająco osuszony.

Aby osuszyć przewód pokryty smołą należy najszybciej jak się tylko da zmienić rodzaj  paliwa lub sposób palenia w urządzeniu grzewczym. Warto o tym pamiętać, gdyż zbyt daleko posunięte zasmołowanie przewodów dymnych jest zjawiskiem nie tylko niebezpiecznym, ale także nieodwracalnym.

Metody usuwania smoły z komina

  • kontrolowane wypalanie komina

Jest to metoda skuteczna, ale dość kontrowersyjna, a przy tym skomplikowana i niebezpieczna, wymagająca też specjalistycznych procedur. Warto przy tym pamiętać, że kontrolowane wypalanie nigdy nie daje 100% gwarancji, że sadza i  plamy na kominie zostaną usunięte całkowicie. Co więcej w trakcie wypalania może dojść do rozszczelnienia komina, co skutkuje wyłączeniem go na pewien czas z eksploatacji. Metody kontrolowanego wypalania nie można też traktować jako okresowego czyszczenia przewodów kominowych w ramach obowiązujących przepisów.

Skuteczną metodą usuwania smoły z komina jest frezowanie. Proces ten pozwala efektywnie wyczyścić plamy na kominie wykonanym z cegły.

Frezowanie kominów polega na poszerzeniu średnicy przewodu kominowego poprzez jego rozwiercenie. Możliwe jest wykonanie rozwiertu do średnic DN czyli 160, 180, 200 i 225 mm. Na dalszym etapie prac komin jest uszczelniany, w sposób dostosowany do jego budowy oraz indywidualnych wymagań danego klienta. Z reguły jest to precyzyjne uszczelnianie komina za pomocą masy uszczelniającej SKD lub montaż wysokiej jakości wkładu kominowego.

Specjalistyczne usługi kominiarskie

Masz plamy na kominie? Zgłoś się do nas. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem i wieloletnim doświadczeniem we frezowaniu kominów.

Interesuje Cię budowa kominów systemowych od podstaw? A może szlamowanie lub uszczelnianie kominów? Zadzwoń lub napisz! Oferujemy także montaż wkładów kominowych, renowację i naprawę kominów.

Do każdego zlecenie podchodzimy indywidualnie. Pomagamy, w wyborze odpowiednich rozwiązań zarówno pod kątem technologicznym, jak i ekonomicznym. Chętnie też odpowiadamy na wszelkie pytania. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą.

Plamy na kominie: Wrocław, Legnica, Ostrów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań, Wałbrzych, Nysa, Opole, Sieradz, Katowice, Częstochowa, Łódź, Konin, Kalisz, Kępno, Głogów, Kluczbork, woj. dolnośląskie, woj. śląskie, woj wielkopolskie,


montaż kominów

Tomasz Czarnik
mistrz kominiarski