frezowanie kominów
Kompleksowe usługi kominiarskie i kominowe
Jakieś wątpliwości? Zadzwoń!
692 936 076

Jak poprawić wentylację w kamienicy ?

Nieskuteczna wentylacja w zabytkowych kamienicach to dość powszechny problem. Jak rozwiązać kwestie nadmiernej wilgoci w łazienkach czy kuchni, kiedy brakuje przewodów wentylacyjnych?

Jak skutecznie i niedrogo poprawić wentylację w kamienicy.

podpowiada mistrz kominiarski (z Wrocławia) – Tomasz Czarnik

Tomasz Czarnik: Całkiem niedawno przeprowadziliśmy taką modernizację z jednej z wrocławskich, przedwojennych kamienic.
Znaczna część Wrocławia, zwłaszcza ta wybudowana po 1905r roku jest pozbawiona przewodów wentylacyjnych. Pomieszczenia łazienek nie są w żaden sposób wentylowane.

uszczelnianie przewodów kominowych

Wspólnota mieszkaniowa z ul. Grunwaldzkiej zwróciła się z prośbą o modernizację systemu wentylacji grawitacyjnej. Standardowym rozwiązaniem w takich przypadkach jest wyprowadzenie indywidualnych przewodów kominowych po elewacjach budynku, z przeznaczeniem do wentylacji grawitacyjnej. To nie zawsze możliwe, często bardzo kosztowne, zaś aspekt estetyczny budzi wiele wątpliwości. Po prostu w przypadku zabytkowej architektury nie pasuje, a wręcz szpeci budynek. Ponadto działanie i skuteczność wentylacji grawitacyjnej jest, ogólnie rzecz biorąc, raczej słaba.

uszczelnianie przewodów kominowych

Dlatego zaproponowaliśmy naszej wspólnocie nowocześniejsze rozwiązanie – zastąpienie wentylacji grawitacyjnej, wentylacją mechaniczną z zastosowaniem wentylatorów dachowych. Montaż takiego systemu wymagał przeprowadzenia kilku koniecznych czynności poprzedzających:

  • weryfikacji rzeczywistego stanu przewodów wentylacyjnych i znalezienie wolnych pionów kominowych, mogących mieć zastosowanie do wentylacji pomieszczeń kuchni i łazienek
  • sprawdzenia czy w budynku są zamontowane nawiewniki powietrza (okienne lub ścienne), a w przypadku ich braku lub niewystarczającej ilości, doboru odpowiedniego produktu
  • wykonania projektu modernizacji systemu wentylacyjnego
  • doboru kompletu produktów tj.: wentylatorów dachowych, sterowania oraz nawiewników powietrza

uszczelnianie przewodów kominowych

W naszym budynku mieliśmy do dyspozycji po jednym przewodzie kominowym dla każdego z dwóch pionów. Wykorzystaliśmy dawne piony kominowe od pieców grzewczych. Piece dawno zostały zlikwidowane, a kominy można było zaadoptować do potrzeb wentylacji kuchni i łazienek w całym pionie.

Konieczne jednak było zastosowanie specjalnych termo-elastycznych wkładek kominowych w systemie furan Flex, które uszczelniają przewód kominowy od wewnątrz. Dzięki temu uzyskaliśmy prawidłowe podciśnienie w kanałach kominowych.

Po uszczelnieniu przewodów zainstalowaliśmy na zakończeniu komina wentylatory dachowe Vilpe. To nowoczesne, energooszczędne urządzenia wentylacyjne projektowane i produkowane w Finlandii. Ich zaletą jest prosty montaż i bezawaryjna praca w każdych warunkach. Nie wymagają konserwacji i mają długoletnią gwarancję.

uszczelnianie przewodów kominowych

Instalacja takiego wentylatora umożliwiła zastosowanie kontrolera ciśnienia w przewodzie wentylacyjnym. Głównym zadaniem takiego rozwiązania jest równomierne usuwanie zużytego powietrza z poszczególnych pomieszczeń i wszystkich kondygnacji. Zapewnia również działanie w każdych warunkach atmosferycznych. To szczególnie polecany system dla wentylacji budynków wielorodzinnych, zarówno nowych jak i modernizowanych. Ma to istotne znaczenie w przypadku przeprowadzanej termomodernizacji budynku. Uszczelnianie i docieplanie wymaga jednoczesnego usprawnienia wentylacji. Inaczej taki docieplony budynek stanowi inkubator wilgoci co z kolei sprzyja rozwojowi grzybów.

uszczelnianie przewodów kominowych

System wentylacji mechanicznej z kontrolą ciśnienia pozwala na połączenie kilku pomieszczeń jednego typu, to znaczy na przykład wszystkich łazienek lub wszystkich kuchni do jednego pionu. Możliwość płynnej regulacji obrotów wentylatora gwarantuje skuteczną wentylację bez niepotrzebnej straty energii elektrycznej.

Oprócz usuwania zużytego powietrza z budynku musimy pamiętać o zapewnieniu stałego dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. Dlatego nie wolno zapomnieć o instalacji odpowiednich nawiewników. W opisanym przypadku zdecydowaliśmy się na zastosowanie nawiewników ściennych Velco/Wive z filtrem. To nawiewnik ścienny wyposażony w doskonały filtr powietrza, tłumik hałasu oraz termostatyczną głowicę reagującą automatycznie na zmiany temperatury na zewnątrz. Taka termoregulacja zapobiega niekontrolowanemu napływowi zimnego powietrza i niepotrzebnym stratom ciepła. Velco/Wive dzięki swojej prostej budowie jest możliwy do zastosowania praktycznie wszędzie. Jego doskonały filtr sprawia, że jest szczególnie polecany zwłaszcza w zanieczyszczonych smogiem obszarach miejskich. Velco automatycznie reguluje dopływem powietrza w zależności od temperatury na zewnątrz.

frezowanie komina Kalisz

Zastosowany w naszej kamienicy system wentylacji mechanicznej z kontrolą ciśnienia oraz instalacja nawiewników ściennych Velco/Wive dla każdego z mieszkań, umożliwił zachowanie w stanie nienaruszonym zabytkowej elewacji budynku. Renowację systemu przeprowadziliśmy dzięki wykorzystaniu dwóch wolnych przewodów kominowych dla potrzeb wentylacji całego pionu, po jednym dla każdej ze stron budynku.

Poprawa skuteczności wentylacji znacząco polepszyła jakość powietrza w budynku podnosząc tym samym komfort życia mieszkańców.