frezowanie kominów
Kompleksowe usługi kominiarskie i kominowe
Jakieś wątpliwości? Zadzwoń!
692 936 076

Ile kosztuje czyszczenie komina?

Czyszczenie kominów to bardzo ważna sprawa. Czynność ta powinna być wykonywana regularnie. Wpływa ona na zapewnienie bezpieczeństwa domownikom, a także na sprawność całej instalacji grzewczej. Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie we własnym domu, dlatego nie warto bagatelizować regularnego czyszczenia kominów. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Wiele osób rezygnuje z wizyt kominiarza, co niestety może mieć przykre konsekwencje. Czym to jest spowodowane? Chęcią zaoszczędzenia pieniędzy? Jeśli tak, jest to bardzo błędne myślenie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym podpowiemy od czego zależy i ile w przybliżeniu kosztuje czyszczenie komina.

Dlaczego warto regularnie czyścic komin?

Regularne czyszczenie kominów jest wręcz nieodzowne w zapewnieniu właściwej pracy instalacji grzewczej, a przede wszystkim dla gwarancji bezpieczeństwa domowników. W nieczyszczonym kominie może dochodzić do gromadzenia się sadzy, która w końcu może się zapalić. Zapalenie się sadzy może natomiast doprowadzić do pęknięcia komina, a nawet pożaru całego domu. Pęknięty i nieszczelny komin jest również niebezpieczny, ze względu na możliwość ulatniania się zabójczego czadu.

Ponadto uszkodzony komin trzeba później naprawić, a to związane jest z dodatkowymi i często niemałymi kosztami. Rezygnacja z regularnego czyszczenia komina może odbić się również na niższej efektywności grzewczej naszej instalacji. Niedrożny przewód nieprawidłowo odprowadza spaliny, przez co zaburzony jest również właściwy ciąg, a co za tym idzie, ogrzewanie jest mało efektywne. Nie warto więc oszczędzać na czyszczeniu komina, ponieważ może to doprowadzić do konieczności poniesienia dużo większych wydatków

Jak często czyścic komin?

Każdy dom posiada przewody kominowe. Pod jedną wspólną nazwą kryją się zarówno przewody wentylacyjne, jak i spalinowe. To właśnie od rodzaju przewodów zależy częstotliwość z jaką powinny być czyszczone.

  • w przypadku przewodów spalinowych, do których podłączone są kotły zasilane paliwami stałymi, czyszczenie powinno odbywać się co 3 miesiące (4 razy do roku)
  • dla przewodów spalinowych, które odprowadzają spaliny od kotłów zasilanych paliwami gazowymi i płynnymi – co 6 miesięcy (2 razy na rok)
  • przewody wentylacyjne powinno się natomiast czyścic raz na rok lub przynajmniej raz na dwa lata

Jako eksperci z wieloletnim doświadczeniem zalecamy regularne czyszczenie kominów dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu. Dzięki temu Wasz dom będzie w pełnie bezpieczny, a ryzyko zapalenia się sadz oraz pojawienia się innych komplikacji zostaną całkowicie wyeliminowane.

Od czego zależy koszt czyszczenia komina?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić ile kosztuje czyszczenie komina. Zależy to od wielu rzeczy, a wycena zazwyczaj wykonywana jest indywidualnie pod każdego klienta.

Cena czyszczenia kominów uzależniona jest od:

  • rodzaju budynku – jednorodzinny lub wielorodzinny
  • liczby kondygnacji
  • rodzaju przewodów i ich średnicy – spalinowych lub wentylacyjnych
  • dostępu do przewodów
  • trudności prac
  • regionów kraju

Orientacyjnie można przyjąć, że koszt czyszczenia komina wraz ze sprawdzeniem jego stanu powinien wahać się w przedziale od 100 do maksymalnie 200 zł.

W celu ustalenia ostatecznej ceny zachęcamy jednak do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy przeprowadzą szczegółowe oględziny, analizę oraz przeprowadzą dla Państwa indywidualną wycenę. Gwarantujemy pełen profesjonalizm, atrakcyjne ceny oraz wykonanie usług na najwyższym poziomie. Zapraszamy.