Poniżej zamieszamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w zakresie frezowania kominów. Nie mniej jednak bez wahania i z największą przyjemnością odpowiemy na każde indywidualne pytanie, na które oczywiście czekamy. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.
Nie. Frezowanie komina to metoda bezinwazyjna. Działa wewnątrz komina i tylko tam usuwa nadmiar materiału, zwiększając średnicę i przepustowość. W żadnym stopniu nie wymaga rozbiórki lub przebudowy komina.
Absolutnie nie. Przed rozpoczęciem prac związanych z frezowaniem wszystkie otwory w konstrukcji komina, którymi mógłby uciec pył, są dokładnie zabezpieczane. Pył pozostały w szybie kominowym, po zakończonej pracy zostaje usunięty i zabrany.
Nie dyskwalifikuje to prac. Urządzenie, z którego korzystamy, jest przeznaczone m.in. i do takich przewodów kominowych. Frez kominowy zdejmuje tylko część ściany wewnętrznej i nie narusza zewnętrznej struktury komina.
Wszystko zależy od kilku poszczególnych czynników, ale przyjmuje się, że można frezować nawet do 1/3 grubości ściany komina. Najlepiej odpowie na to przykład. Jeśli obecny wewnętrzny wymiar komina to 15 cm i grubość ścianki komina wynosi 15 cm, można zwiększyć rozmiar wewnętrznej średnicy do 25 cm. Po wszelkich pracach wykończeniowych, uszczelniających i wygładzających powinno zostać ok. 24 cm.
Kontrole przed i po przeprowadzonych pracach przeprowadza mistrz kominiarski.
Czas ten zależny jest od właściwości zmielonego materiału i jego ilości. Średnio można obliczyć, że 1 godzinę zajmuje frezowanie od 1 do 2 metrów komina.
Większość kominów, które są budowane z cegły i betonu. W tym przypadku jak najbardziej można je poddawać mechanicznemu frezowaniu. O pozostałych kominach decyduje technik.
W przypadku kiedy istniejący komin jest nieszczelny i trzeba zamontować wkład kominowy lub uszczelnić masą plastyczną SKD. Także w przypadkach, kiedy trzeba zwiększyć wymiar wewnętrzny komina – np. poprawić komin lub podłączyć urządzenie do wyższej mocy niż ta w ramach obecnego komina.
Konieczne jest zapewnienie dostępu do komina na dachu – wszystkie prace są wykonane na głowicy kominowej. Konieczne jest umożliwienie kontroli komina i jego obudowy na całej długości tak, aby objąć wszystkie otwory i sprawdzić, czy istnieje przenikanie kurzu do pomieszczenia. Konieczny jest również dostęp do dolnej części komina.
Jeśli nie ma absolutnej konieczności budowy nowego komina, to lepiej jej uniknąć. Rozbiórka starego komina, prace budowlane, budowa nowego przewodu przez wszystkie kondygnacje, utrata przestrzeni w domu i poświęcony niewspółmierny czas. W większości przypadków budowa nowego przewodu kominowego jest całkowicie nieopłacalna.
Załamania na przewodzie kominowym do 15° wykonuje się bez większych problemów. Przewód kominowy można jednak poddać frezowaniu nawet kiedy wykazuje załamania pod kątem 45°. Konieczne jest otwarcie przewodu kominowego na wysokości tych załamań lub zastosowanie elastycznych systemów kominowych.
Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania odnośnie usług kominiarskich, zapraszamy do kontaktu, chętnie udzielimy Państwu wszelkich informacji dotyczących świadczonych przez nas usług kominiarskich