frezowanie kominów
Kompleksowe usługi kominiarskie i kominowe
Jakieś wątpliwości? Zadzwoń!
692 936 076

Frezowanie kominów

frezowanie kominów

Frezowanie kominów co to jest? Wiele osób może sobie zadawać takie właśnie pytanie. Niewiedza ta może być spowodowana kilkoma czynnikami. Pierwszym i najlepszym dla każdej osoby jest brak problemów związanych z kominem. Jednak w przeważającej większości sytuacja ta dotyczy nowych domów, w których komin nie był dostatecznie długo użytkowany. Drugim źródłem niewiedzy może być zaniechanie wykonywania usług kominiarskich. Nawet regularne wizyty kominiarza nie zawsze uchronią komin przed koniecznością jego remontu. Gdyby jednak odwiedzał on domowników z odpowiednią częstotliwością, z pewnością poinformował by ich o konsekwencjach nieprawidłowego opiekowania się kominem. Może to być właśnie konieczność frezowania.

Frezowanie kominów – co to takiego?

Czym zatem jest frezowanie kominów? Jest to nowoczesna, a co najważniejsze nieinwazyjna technologia. Polega ona na rozwierceniu zawężonego przewodu kominowego po to, by zwiększyć jego przekrój. Większy przekrój to jednocześnie większa przepustowość komina, dzięki czemu można osiągnąć lepsze właściwości grzewcze.

Frezowanie kominów – ile to kosztuje ?

Niszczenie przewodów kominowych jest normalnym i naturalnym procesem. Nie może to nikogo dziwić biorąc pod uwagę fakt, na działanie jakich warunków narażony jest komin. Zmienne temperatury oraz odkładanie się szkodliwych smolnych osadów. Niestety proces ten można zdecydowanie przyśpieszyć nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Nieumiejętne palenie w piecu, spalanie śmieci a także nieregularne czyszczenie komina lub jego całkowity brak. Czynniki te mogą sprawić, że znacznie szybciej zawęzi się jego przekrój, a ponadto pojawią się pęknięcia, które są pierwszym znakiem informującym o konieczności przeprowadzenia remontu. Na szczęście nie zawsze konieczne jest jego całkowite przebudowanie. Bardzo często z pomocą przychodzi frezowanie komina. Frezowanie komina – co to jest? Kiedy go wykonać? ile kosztuję frezowanie komina ? O tym wszystkim poniżej.

Jakie są metody frezowania komina ?

Frezowanie kominów inaczej zwane rozwiercaniem kominów polega na poszerzeniu średnicy przewodu kominowego poprzez jego rozwiercenie. W dalszej części komin zostaje uszczelniony, w sposób odpowiedni dla jego budowy oraz wymagań klienta. Najczęściej jest to dokładne uszczelnianie komina masą uszczelniająca SKD lub zamontowanie wysokiej jakości wkładu kominowego. W sąsiednich zakładkach znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje na temat prac związanych z uszczelnianiem kominów i materiałów do tego celu wykorzystywanych.

Frezowanie Kominów jest złożoną metodą naprawy lub rewitalizacji szybu kominowego, dzięki temu pozostaje  też znacznie efektywniejszą niż samo „popularne” uszczelnianie kominów przy pomocy procesu szlamowania masą uszczelniającą.

Komin jest jednym z najważniejszych elementów domu. Jego prawidłowe działanie wpływa nie tylko na polepszenie warunków mieszkalnych, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo domowników. Zatem dbanie o stan komina pozostaje kwestią nadrzędną.

Kiedy przeprowadzić frezowanie komina?

Frezowanie kominów, jak już to zostało wspomniane, przeprowadzane jest najczęściej w celu zwiększenia przekroju komina. Konieczność ta może mieć podłożę w nieprawidłowym paleniu bądź naturalnym odkładaniu się sadzy na brzegach otworu kominowego. Podstawą są wizyty kominiarza, który pomorze określić, czy komin jet w należytej kondycji, czy może pojawiają się już symptomy oznaczające rychłe przystąpienie do prac remontowych.

Zabieg ten może być również wykonany w sytuacji stwierdzenia nieszczelności przewodu kominowego, o czym może świadczyć pojawienie się dymu wraz z nieprzyjemnym zapachem w miejscu gdzie nie powinno mieć to miejsca.

Kolejnym czynnikiem determinującym do przeprowadzenia frezowania komina jest wymiana starego pieca na nowoczesne piece gazowe lub olejowe. Wymagają one większego przekroju komina, więc takie działanie jest nieuniknione. Pozostawienie zbyt małego otworu kominowego może prowadzić do gromadzenia się sadzy oraz zadymiania kotłowni i osmalania pieca. Ponadto zalegająca w kominie sadza jest niebezpieczna, ponieważ może się zapalić i doprowadzić do pożaru całego mieszkania.

Jak przebiega frezowanie kominów?

Aby przeprowadzić skuteczne powiększanie otworu istniejącego komina trzeba posiadać specjalistyczne narzędzia, a także odpowiednią, fachową wiedzę. Frezowanie kominów polega na stopniowym szlifowaniu wewnętrznych ścian przewodu kominowego. Wykorzystywane są do tego  frezy kominowe zwane głowicami frezującymi, które obracają się z wysoką prędkością. Prędkość głowic oraz ich stopniowe powiększanie gwarantują bezinwazyjny i bezpieczny dla całej konstrukcji sposób powiększenia przekroju komina. Następnie przewód po frezowaniu należy dokładnie uszczelnić. Etap ten wykonuje się za pomocą dwóch metod:

  • Szlamowanie – przy pomocy masy SDK lub masą silikatową z włóknem szklanym
  • Wkład kominowy – zamiast szlamowania, w świeżo frezowanym kominie można zamontować wkład kominowy wykonany z żaroodpornej stali, blachy chromowo-niklowej lub wkładu ceramicznego izostatycznego.

Kto może przeprowadzić frezowanie komina?

Czy można samodzielnie wykonać frezowanie przewodu kominowego? Niestety nie. Frezowanie kominów może być wykonane jedynie z użyciem odpowiednich, profesjonalnych narzędzi, a także trzeba posiadać należytą wiedzę z zakresu usług kominiarskich. Ponadto zabrania tego Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Mówi ono: „Użytkownik lokalu korzystający z przewodów i kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych może powierzać naprawę i konserwację tych urządzeń wyłącznie osobom posiadającym świadectwa kwalifikacyjne określone w odrębnych przepisach”.

Czy frezowanie kominów jest skuteczne – opinie

Frezowanie jest niezwykle skutecznym sposobem remontu komina, który nie do końca prawidłowo spełnia swoje zadania. W dodatku jest to bezinwazyjna metoda przywrócenia pierwotnych właściwości komina, bądź też jego powiększenia w celu dostosowania do nowych pieców. Cieszy się ona szerokim uznaniem społeczności. Głównie dzięki temu, że za jej sprawą można zaoszczędzić ogrom pracy w porównaniu do tradycyjnego, kompleksowego remontu komina, a co za tym idzie – sporo pieniędzy.

Frezowanie przewodu kominowego – cena

Ile kosztuje frezowanie komina? Jest to zapewne najczęściej zadawane pytanie w przypadku konieczności jego remontu. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i koszty mogą być dosyć zróżnicowane. Większość napraw zostaje wyceniona indywidualnie na miejscu w zależności od tego, jakie prace muszą zostać poczynione, oraz jakich materiałów należy użyć do późniejszego uszczelnienia komina. Warto jednak pamiętać że ostateczna cena łączy w sobie zarówno koszt usługi frezowania jak i montaż wkładu kominowego oraz sprawdzenie szczelności wnętrza.

Frezowanie kominów cennik – szukasz cen – zapraszamy do kontaktu

Jeżeli zatem masz podejrzenie nieszczelności, zapchania się komina bądź jakiejkolwiek nieprawidłowości jego pracy, skontaktuj się z fachowcem.

Oferujemy frezowanie kominów w woj. dolnośląskim, woj. wielkopolskim, woj. śląskim, często pracujemy w miastach takich jak: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, Głogów, Świdnica, Bolesławiec, Oleśnica, Oława, Zgorzelec, Ostrów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań, Wałbrzych, Nysa, Opole, Sieradz, Katowice, Częstochowa, Łódź, Konin, Kalisz, Kępno, Głogów, Kluczbork.


Cena frezowania kominów od:

157 zł
metr bieżący

Kominiarz - Wrocław

Tomasz Czarnik
mistrz kominiarski